Leczenie kanałowe zębów

Leczenie kanałowe zębów

    Leczenie kanałowe to zabieg, który powoduje przerażenie pacjentów. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wciąż pokutująca negatywna opinia o tej procedurze medycznej związana jest z okresem, kiedy nie tylko był to zabieg jeszcze niedopracowany, ale w polskich warunkach transformacji systemowej wykonywany był najczęściej przez nie do końca przeszkolonych stomatologów, którzy w dodatku nie posiadali odpowiedniego sprzętu, by zakończył się on sukcesem. Dzisiaj jest to jedna z najważniejszych procedur stomatologicznych, która daje nam realne szanse na zachowanie zęba w sytuacji pozornie beznadziejnej.

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to procedura o charakterze ostatniej deski ratunku. Wykonuje się ją w sytuacjach, które 20-30 lat temu kończyły się zawsze ekstrakcją zębów. Wskazaniem dla niej jest stan zapalny korzeni zębowych spowodowany najczęściej rozległą i przewlekłą próchnicą, ale czasami także urazami mechanicznymi oraz powikłaniami w związku z innymi schorzeniami. Nie zawsze wykonanie leczenia kanałowego jest możliwe. Zwłaszcza gdy zakażenie jest mocno rozlane na tkanki przylegające do zęba, procedura daje znikome szanse na powodzenie i rezygnuje się z niej.

Proces leczenia kanałowego

W trakcie leczenia kanałowego dochodzi do tak zwanego opracowania kanałów zębowych. Polega ono na usunięciu tkanek miękkich z kanałów zębowych oraz wypełnienia ich tak zwanym cementem, który przywraca funkcję kanałów zębowych, chociaż sprawia, że ząb jest martwy. Posiadanie martwego zęba to pewne niewielkie niedogodności, które mają się jednak nijak do skutków całkowitej utraty zęba.

Opracowywanie kanałów jest trudne i skomplikowane, ponieważ nieczęsto zdarza się, że kanały są duże i regularne. Często bardziej od korzenia dębu przypominają korzenie krzewów, czyli są nieregularne i poskręcane. Dlatego w czasie zabiegu wykorzystuje się rożne techniki obrazowania, w tym przede wszystkim promieniowanie rentgenowskie dla ustalenia ułożenia korzeni oraz mikroskop umożliwiający dokładne wyczyszczenie i wypełnienie korzeni.

Czeka Cię zabieg leczenia kanałowego ? Dowiedz więcej na http://gardent.pl/a/dkpm,leczenie-kanalowe-dowiedz-sie-wiecej-przed-zabiegiem >>

Bolesność zabiegu

Samo leczenie kanałowe powinno być bezbolesne, chociaż sposób ingerencji w tkanki pacjenta zazwyczaj powoduje dość poważny dyskomfort dla osoby na fotelu dentystycznym. Ból pojawiający się w czasie leczenia kanałowego to tak zwany ból głęboki, co oznacza, że wyłączenie czucia w nerwach zazwyczaj znieczulanych w trakcie leczenia zębów w zasadzie jest bezcelowe. Silny ból pochodzący z tkanek głębokich i tak będzie odczuwany. Nowoczesne, bardziej skomplikowane i niestety też droższe metody znieczulenia głębokiego pozwalają na szczęście na całkowite wyłączenie bolesności, chociaż same nie należą do przyjemnych.

Rokowania

Poważnym problemem w przypadku leczenia kanałowego są nie zawsze pozytywne rokowania. W wielu przypadkach pomimo leczenia kanałowego ząb musi być usunięty i wszystkie wysiłki idą na marne. Związane jest to najczęściej z zakwalifikowaniem do leczenia zęba, dla którego nie ma już nadziei oraz nieudaną procedurą zabezpieczenia kanałów zębowych, co wynika z ich złożoności.

Previous Oszust wyłudził 19 tys. złotych
Next Narkotyki nie trafią na bytomskie ulice

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Pijany kierowca ciężarówki

Ponad promil alkoholu w organizmie miał kierowca ciężarówki, który stracił panowanie nad pojazdem i najechał na bariery energochłonne rozdzielające jezdnię. Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę na

Wiadomości 0 Comments

USTALAMY TOŻSAMOŚĆ KOBIETY

Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu prowadzi sprawę dotyczącą ustalenia tożsamości n/n kobiety ujawnionej w dniu 16 lutego 2017 r. na Placu Wolskiego w Bytomiu. Rysopis: wiek z wyglądu

Wiadomości 0 Comments

22-latek zniszczył drzwi i groził sąsiadce

22-letni wandal w policyjnych rękach. Bytomianin wczoraj po pijanemu uszkodził drzwi i groził swojej sąsiadce. Mężczyzna mając 1,5 promila trafił do izby wytrzeźwień. Po wytrzeźwieniu usłyszał już zarzuty. Teraz odpowie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź