Jak stworzyć zestaw audio, który zagra na miarę naszych oczekiwań?

Jak stworzyć zestaw audio, który zagra na miarę naszych oczekiwań?

Zdarzyło Ci się chociaż raz podłączyć całkowicie nowy telewizor, który po włączeniu całkowicie rozczarował jakością prezentowanego dźwięku? Taka sytuacja występuje u wielu osób, które kupują nowy TV z niesamowitymi efektami wizualnymi, gdzie jednak jakość dźwięku pozostała daleko w tyle. Stąd też jeśli chcesz sprawić sobie prawdziwe kino domowe bądź też odtworzyć czyste oraz rzeczywiste dźwięki, musisz postawić na sprawdzony system audio kina domowego.

Część 1  Wybór systemu audio – decyzja

1. Określ, czego dokładnie oczekujesz

Na spokojnie przeanalizuj sytuację swoich wymagań. Sprawdź parametry Twojego telewizora, zmierz pomieszczenie wzdłuż i wszerz, a także zastanów się ile osób maksymalnie będzie przebywać w pomieszczeniu. Określ również liczbę głośników, którą możesz pomieścić. Te wskazówki pozwolą Tobie stworzyć idealny pokój rozrywki, którego przestrzeń zostanie idealnie wypełniona dźwiękiem.

2. Sprawdź wymiary pomieszczenia

Z reguły osoby zainteresowane wysoką jakością audio domowego oczekują, że siedzisko położone będzie pomiędzy ścianą a telewizorem. Jeśli więc chcesz stworzyć wrażenie przestrzennego dźwięku, to umieść głośniki za fotelem, kanapą bądź innym siedziskiem. Pamiętaj, aby w miarę możliwości ograniczyć zbędne meble oraz przedmioty, które mogłyby zakłócać przepływ dźwięku.

3. Hipotetycznie wybierz swoje audio

Zapewne nie raz słyszałeś już o oznaczeniach nagłośnienia jak chociażby 3.1, 5.1, 7.1 itd. Taki skrót oznacza jest często praktykowany, gdzie pierwsza liczba mówi nam o ilości głośników, a druga liczba przedstawia ilość subwooferów. Już teraz powinieneś wiedzieć, jakie oznaczenie zagości u Ciebie. Przyjęło się, że w mieszkaniach najbardziej optymalnym systemem jest 5.1. Większe zestawy w takich lokalach będą po prostu nieefektywne. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru, to jeżeli do dyspozycji masz mały pokój to postaw na zestaw 2.1. W razie konieczności zawsze możesz wzbogacić swój system audio.

4. Stwórz rzeczywisty plan.

Postaraj się zmierzyć każdą możliwą przestrzeń w pomieszczeniu. Sprawdź ile mierzy odległość od kanapy do telewizora, od rogów pokoju do siedziska oraz od siedziska do ściany z tyłu. Teraz spróbuj tak rozmieścić głośniki, aby w każdym miejscu efekt audio był podobny. W tym celu przetestuj kilka pozycji subwoofera i postaraj się wybrać kompromis.

Część 2 – Kupowanie sprzętu

1. Określ budżet

Przechadzając się po sklepie z urządzeniami audio bardzo szybko można dać się ponieść emocjom. Podejdź więc rozsądnie do zakupu i przeglądaj jedynie te urządzenia, które są dostępne w Twoim przedziale finansowym. W większości przypadków te droższe modele sprzętu audio są po prostu jedynie nowsze, a prezentują podobne możliwości co tańszy, lecz zeszłoroczny model sprzętu audio.

2. Przygotuj listę ze sprzętem

Jeśli posiadasz już określony budżet finansowy, to teraz przygotuj dokładny spis sprzętu, którego potrzebujesz. Jeśli interesuje Ciebie podstawowy system audio kina domowego, to potrzebujesz odbiornika, kilku głośników oraz subwoofera. Nie zapomnij również o wymaganych kablach oraz o tym, aby kupić je o odpowiedniej długości.  W niektórych przypadkach wymagane są również stojaki na głośniki bądź też uchwyty montażowe. Z kolei, gdy będziesz wybierał amplituner, to dokładnie sprawdź ilość jego wyjść. Zadbaj o to, aby miał on ich odpowiednią ilość, ponieważ każdy dodatkowy sprzęt w postaci konsoli, odtwarzacza DVD czy też innego urządzenia musi być podłączony do amplitunera, a nie do telewizora.

3. Trzymaj się swoich przekonań

Jeśli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt dźwiękowy w wyznaczonym przedziale finansowym to pamiętaj, aby cały sprzęty był zbliżony pod względem jakości. Jeśli zdecydowałeś się na renomowaną markę jak np. Sony lub Bose, to staraj się kupić cały zestaw podobnej marki. Pamiętaj również, aby nie dać się zwabić nieco mniej znanym producentom, którzy oferują w podobnej cenie znacznie bardziej rozbudowany sprzęt. W większości przypadków amplituner nieznanej marki z większą ilością funkcji będzie gorszym wyborem, aniżeli będący w tej samej cenie co amplituner renomowanej marki jednak ze znacznie mniejszą ilością funkcji. Postaw na jakość, a nie na liczbę funkcji, których zapewne i tak w praktyce nie wykorzystasz.

4. Pamiętaj o renomowanym dystrybutorze

W internecie można znaleźć sporo sklepów, które oferują niższą cenę za ten sam sprzęt, który można znaleźć bezpośrednio na stronie producenta. Jednak pamiętaj, że często sprzęt w niższej cenie może pochodzić z nieznanego źródła. Nie wiemy, czy dany zestaw nie służył jako wystawa w sklepie bądź po prostu ma krótszą gwarancję.

5. Nie przesadzaj z drobiazgami

Wielu dystrybutorów sprzętu audio i sprzedawców ze sklepów stacjonarnych próbuje wcisnąć Tobie dodatkowy akcesoria. W wielu przypadkach są one po prostu zbędne. Pozłacane kable audio czy też HDMI są niepotrzebne. Takie aspekty nie mają żadnego wpływu na jakość dźwięku, a to przecież oto nam chodzi. Tak więc jeżeli sprzedawca będzie chciał przekonać Ciebie do zbędnego zakupu, to pamiętaj, że lepiej byłoby te pieniądze przeznaczyć na dołożenie do jeszcze lepszego amplitunera i zestawu głośników.

6. Pomyśl o gwarancji na sprzęt

Zawsze dobrze jest mieć pewność, że sprzęt audio posłuży Tobie na lata. Z tego powodu rozważ zakup dodatkowej gwarancji. Nigdy nie wiadomo czy sprzęt przy intensywnym użytkowaniu nie ulegnie zbyt szybkiej awarii. Wtedy wykupienie gwarancji może okazać się tańsze, aniżeli ponowne kupno nowego sprzętu audio.

Nie posiadasz wystarczającej wiedzy na temat sprzętu hi-fi? Skorzystaj z pomocy ekspertów z firmy Nautilus – dystrybutora sprzętu audio.

Previous Doradzamy: Co położyć na stare płytki w kuchni?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak poprawnie układać płytki wielkoformatowe?

Montaż płytek ściennych jest w zasadzie taką samą procedurą jak montaż płytek podłogowych. Oferuje ona te same zalety: elastyczność wzornictwa, szeroką gamę kolorów, materiałów i wzorów, a przy prawidłowym montażu

Life&Style 0 Comments

Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego?

Skorygowanie wad zgryzu i piękny uśmiech to cel leczenia ortodontycznego. Korekcja wad zgryzu odbywa się przy pomocy odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego. Jeśli zastanawiasz się, czy nie umówić się na wizytę

Life&Style 0 Comments

Żywność dla osób dbających o piękny uśmiech

Niektóre produkty spożywcze są dla naszych zębów lepsze niż inne. Które są najlepsze? Mleko – najlepszy napój dla zębów. Ma dużo wapnia i innych ważnych składników. Ma odczyn zasadowy, co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź