Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego?

Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego?

Skorygowanie wad zgryzu i piękny uśmiech to cel leczenia ortodontycznego. Korekcja wad zgryzu odbywa się przy pomocy odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego. Jeśli zastanawiasz się, czy nie umówić się na wizytę u ortodonty, dowiedz się, jak wygląda procedura zakładania aparatu.

Pokażemy Ci to krok po kroku. Zanim aparat zostanie założony Leczenie ortodontyczne przyniesie oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy jego ścieżka zostanie dokładnie zaplanowana przez lekarza. Aby mógł to zrobić potrzebuje pewnych informacji, dlatego leczenie zawsze zaczyna się od wizyty, na której ortodonta przeprowadza badania. Zapoznaje się w jej trakcie także ze zdjęciami rentgenowskimi uzębienia. Na tej podstawie może już ustalić, który rodzaj aparatu ortodontyczne będzie dla danego pacjenta najlepszy.

Obecnie pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie ortodontyczne mają do wyboru wiele modeli aparatów stałych. Obok tych tradycyjnych metalowych, do wyboru są także niewidoczne aparaty lingwalne i samoligaturujące.

Wykonanie gipsowych modeli zębów jest kolejnym krokiem niezbędnym do wykonania przed założeniem aparatu ortodontycznego. Aby można je było wykonać lekarz musi pobrać wyciski. Są one następnie przekazywane technikowi dentystycznemu, który na ich podstawie wykonuje wspomniane już modele. Aparat ortodontyczny zostanie wykonany na ich podstawie.

Jeżeli zęby pacjenta wymagają leczenia zachowawczego, jeśli konieczna jest tak zwana separacja (stworzenie miejsca na pierścienie), założenie stałego aparatu ortodontycznego może zostać odłożone na pewien czas.

Pacjent, który zdecyduje się na spersonalizowany (dopasowany) aparat lingwalny, również musi przygotować się na oczekiwanie. Przygotowanie aparatu ortodontycznego na indywidualne zamówienie zajmuje 5 tygodni.

Zobacz więcej na delasens.pl >>

Zakładanie aparatu – jak wygląda krok po kroku?

Gdy aparat jest gotowy, lekarz może przystąpić do jego założenia. Klasyczny aparat na zęby zakłada się w kilku etapach. Pierwszy polega na przygotowaniu zębów do dalszej pracy. Powierzchnia zębów jest dokładnie oczyszczana ze znajdujących się na niej osadów. Następnie na poszczególne zęby naklejane są zamki. Są one mocowane na specjalny klej ortodontyczny. Zamki muszą trzymać się na zębach przez kilka lub kilkanaście kolejnych miesięcy, dlatego naświetla się je lampą polaryzacyjną. Zadaniem zamków składających się na stały aparat jest utrzymywanie łuku. Jego założenie to kolejny krok. Aby łuk pozostał w odpowiedniej pozycji lekarz używa dostępnych w różnych kolorach ligatur.

Czy zakładanie i noszenie aparatu jest bolesne?

Jest to jedno z częściej zadawanych pytań przez osoby, które czeka leczenie ortodontyczne. Nowoczesne rozwiązania, które mają do swojej dyspozycji lekarze ortodonci sprawiają, że zakładanie stałego aparatu na zęby nie jest bolesne. Zanim jednak pacjenci przyzwyczają się do obecności aparatu w jamie ustnej, mogą odczuwać dyskomfort.

Previous Jak Profesjonalni Fotografowie drukują swoje zdjęcia?
Next Jak działają agencje rekrutacyjne?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Płytki na balkon: jakie spełnią nasze oczekiwania?

Aby udało się wybrać najlepszy materiał wykończeniowy, trzeba dokładnie określić czego od niego oczekujemy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy naszym priorytetem jest to, aby posadzka balkonowa była estetyczna, czy

Life&Style 0 Comments

Kultowe zabawki dla dzieci

Każdy z nas ma zabawki, które przypominają mu o cudownych czasach dzieciństwa. Te popularne produkty przywodzące na myśl nostalgiczne wspomnienia sprawiają, że pragniemy również i swoim dzieciom kupić coś, co

Life&Style 0 Comments

Dzieci spędzają średnio około 18 godzin tygodniowo w internecie

Ponad połowa dzieci w wieku 10–15 lat ma urządzenia mobilne z dostępem do internetu. Większość regularnie korzysta z mediów społecznościowych i aplikacji. Tymczasem każde, nawet pozornie niewinne zachowanie, jak zdjęcie opublikowane na Instagramie czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź