Jak poprawnie układać płytki wielkoformatowe?

Jak poprawnie układać płytki wielkoformatowe?

Montaż płytek ściennych jest w zasadzie taką samą procedurą jak montaż płytek podłogowych. Oferuje ona te same zalety: elastyczność wzornictwa, szeroką gamę kolorów, materiałów i wzorów, a przy prawidłowym montażu – lata trwałości. Płytka ceramiczna lub porcelanowa sprawia, że za umywalkami i kuchenkami, czy też obudową łazienki lub prysznicem, kryje się atrakcyjny tył. Jest to mocny i łatwy do utrzymania w czystości materiał, który oferuje ogromne walory dekoracyjne w miejscach narażonych na działanie wody, a jednocześnie jest odporny na wnikanie wilgoci i chroni ściany Twojego domu. 

Nie opieraj wyboru płytek tylko na kolorze i rozmiarze. Nie wszystkie płytki ceramiczne wchłaniają taką samą ilość wody, dlatego należy porozmawiać z dealerem płytek o tym, jaka płyta jest odpowiednia pod prysznic. „Nonvitreous” to termin oznaczający płytki, które pochłaniają najwięcej wody, a tego typu płytek należy unikać w przypadku pryszniców, wanien i blatów zlewów. Płytki „Semivitreous” to płytki o niskiej chłonności wody, które mogą być stosowane w miejscach, gdzie występuje rozprysk wody. Ale do tej kabiny prysznicowej, Ricketts poszedł z wysokiej gęstości, płytki porcelanowe szkliwione, które będą wchłaniać wilgoć w ogóle. Płytka porcelanowa, określona przez pana Doshi, zapewnia długą, atrakcyjną żywotność płytek pod prysznicem i eliminuje obawy związane z przedostawaniem się wody za płytkę i gniciem ściany pod nią.

Kształt i rozmiar płytki jest kolejną opcją do rozważenia. W przypadku powierzchni płaskich, większe płytki o wielkości około 12 cali dają w efekcie ładny, uporządkowany wygląd i są dostępne w szerokiej gamie materiałów. Można je przyciąć do różnych rozmiarów i kształtów. Montaż dużych kawałków płytki może być również znacznie łatwiejszy niż montaż mniejszych płytek. Po prostu mniej czasu zajmuje ułożenie mniejszej ilości kawałków na tej samej powierzchni, w przeciwieństwie do opcji takiej jak płytka mozaikowa. Mozaika jest dobrą płytką do małych lub zakrzywionych powierzchni, ponieważ na ogół nie jest większa niż 1- lub 2-calowe kwadraty. Te małe płytki można łatwiej układać na łuku, ponieważ fugi między płytkami pozwalają na „wygięcie” gotowej płaszczyzny płytki wokół problematycznych obszarów, a nie na mostkowanie ich, co zapewnia bezpieczne zakotwienie całej tylnej powierzchni płytki w zaprawie murarskiej. Płytki mozaikowe są dostępne w wersji z glazurą odporną na wilgoć lub bez.

Przygotowanie powierzchni

Płytkę ceramiczną można z reguły układać na prawie każdej czystej, płaskiej powierzchni, pod warunkiem, że powierzchnia ta jest w stanie utrzymać ciężar płytki. Jednak w przypadku kabin prysznicowych i wannowych ważne jest, aby zainstalować 1/4 lub 1/2 calową cementową płytę ścienną, która będzie podtrzymywać płytkę. Płyta ścienna, będąca materiałem cementowym, będzie odporna na działanie wody, jeśli w fudze pojawią się pęknięcia, które pozwolą wodzie przesączyć się za płytką. Jeśli do tego dojdzie, płyta cementowa nadal będzie chronić ścianę za nią.

Układanie  płytek wielkoformatowych

Jeśli chodzi o układanie płytek, kluczowe znaczenie ma ich rozmieszczenie. Pierwszą i najważniejszą zasadą przy układaniu płytek jest ich układanie: Upewnij się, że twój wzór jest kwadratowy. Przed ułożeniem pierwszej kafelki należy zatrzasnąć kilka kredowych linii, aby poprowadzić układanie. Pierwszym krokiem jest zmierzenie i zaznaczenie punktu środkowego położenia ściany. Ponieważ płytka nie zawsze rozciąga się na całą ścianę, podstawą jest punkt środkowy układu płytek, zgodnie z miejscem rozpoczęcia i zakończenia układania płytek. Zatrzaśnij przecinające się linie kredowe w środkowym punkcie miejsca montażu, tworząc kwadratowy krzyż. Wyrównaj kwadrat A na przecięciu linii kredowych, aby sprawdzić, czy linie te tworzą kąt prosty. Jeśli tak nie jest, wyreguluj ponownie linie kredowe.

Jeśli jesteś nowy w układaniu płytek, pomocne może być zaznaczenie na ścianie wytycznych, które wskazują, gdzie będą się one znajdowały. Uformuj siatkę, z każdym poziomem linii i kwadratem. Jeśli planujesz układanie grubych spoin z zaprawy murarskiej w układzie płytek, wówczas podczas rysowania siatki należy uwzględnić rozstaw spoin. Te linie pomogą w ułożeniu płytki w linii prostej. W razie potrzeby dopasuj środek siatki tak, aby ostatnia płytka na każdej krawędzi ściany była taka sama jak jej strona przeciwna. Innymi słowy, górny i dolny rząd płytek powinien być tej samej wielkości; daleki lewy i prawy rząd płytek powinien być tej samej wielkości. Zapewnia to symetryczny układ.

Mając przygotowane wytyczne, upewnij się, że powierzchnia ściany jest dokładnie oczyszczona z kurzu i zanieczyszczeń. Następnie riksze sugerują użycie wstępnie wymieszanej zaprawy cienkowarstwowej jako kleju (należy upewnić się, że zaprawa jest przeznaczona do obszarów o wysokiej wilgotności). Posmaruj trochę kleju pacą zębatą i rozłóż go równomiernie na powierzchni około 3 na 3 stopy. Użyj nacięć w pacce do wyczesywania kleju, aby utworzyć grzbiety. Trzymaj pacę pod stałym kątem około 45 stopni, aby górne grzbiety zaprawy miały jednakową wysokość. Wzór grzbietów nie jest istotny.

Zaprawę nanosić na ścianę, tworząc 1/4-calowe grzbiety za pomocą packi. Mocno docisnąć płytkę, upewniając się, że jest ona płaska i równa.

Następnie wciśnij płytki na miejsce. Aby zachować jednolitość fug, między płytkami należy stosować małe plastikowe przekładki dystansowe. Czasami ciasne lub nierówne przestrzenie eliminują możliwość zacierania zaprawy murarskiej na powierzchni ściany. W tym przypadku „masło” moździerz na grzbiecie płytki tak jak kawałek chleba (ale z większą ilością zaprawy niż masło). Naciąć kielnią zaprawę na tylnej stronie płytki i jak zwykle docisnąć ją do ściany.

Cięcie kafelków

Nieuchronnie trzeba będzie przyciąć płytki, aby zmieściły się w ostatnich rzędach, aby zmieściły się wokół mydelniczek, rur lub innych przeszkód. Najbardziej wydajnym i profesjonalnym sposobem jest użycie mokrej piły wyposażonej w tarczę diamentową. Jeśli nie posiadasz takiej piły, to zazwyczaj można ją wypożyczyć od lokalnego dostawcy sprzętu. Piła do cięcia na mokro wyposażona jest w usztywnienie i prowadnicę, które stabilizują płytkę podczas cięcia. Jest to również najlepszy sposób na uzyskanie delikatnego, gładkiego cięcia w twardych, gęstych płytkach, takich jak porcelana.

https://wybierz-plytke.pl/ukladanie-plytek/jak-ukladac-plytki-wielkoformatowe/nxne_rlat

Previous 7 Zasad skutecznej wizytówki
Next Ile wydać na pierścionek zaręczynowy?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Wielu prawników uprawia triathlon. To sposób na odreagowanie stresu

Prawo jest dla aktorki prawdziwą pasją, choć praca w charakterze radcy prawnego wiąże się z dużym stresem. Sposobem na odreagowanie negatywnych emocji jest dla Joanny Jabłczyńskiej sport, m.in. triathlon. Jej zdaniem dyscyplinę tę uprawia

Life&Style 0 Comments

Zagrożenia i oznaki wynikające z uzależnienia od marihuany

Psychologiczne konsekwencje przedłużającego się znęcania się nad marihuaną nie są do końca zrozumiałe. Niektóre badania sugerują, że uzależnienie od marihuany może zwiększać szanse na rozwój zaburzeń psychicznych, takich jak depresja,

Life&Style 0 Comments

Drukowanie zdjęć – samodzielnie czy u specjalisty?

Mogłoby się wydawać, że współcześnie drukowane zdjęcia odeszły już do lamusa i nie są popularną, chętnie wybieraną formą. Rzeczywiście jest tak, że zdecydowana większość naszych wspomnień jest obecnie zdigitalizowana i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź